Responsive web tasarım

Responsive tasarım, sıvı gibi her kaba uyan tasarım, duyarlı, uyumlu web tasarım anlamlarına gelmektedir. Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi donelerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.

Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanda ancak zoom yaparak, kısıtlı bir kısmını görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmek te oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki bulamayabilirler.

Responsive sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menüler şekil değiştirip genellikle üstten açılacak şekilde kullanımı kolay bir versiyona dönüşür. Fontlar ve imajlar alt alta gelerek ekranda zoom yapmadan kolayca okunacak şekilde sıralanır. Hatta mobil versiyonda önem derecesi düşük elementler gizlenir, ziyaretçiye sadece sayfayla ilgili en yalın halde bilgi gösterilir.

Arama motorları responsive siteleri ciddi şekilde destekliyor. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan adı hem de m.alanadi.com gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılması daha uygun bulunuyor. Çünkü mobilden yapılan aramalarda genellikle arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeksizin sonuçları sıralıyor.

Siz de bu bilgiler ışığında web siteniz için eğer mobil uyumluluğu tercih ederseniz, ziyaretçileriniz hangi cihaz ya da platformu kullanırsa kullansın sorunsuz bir biçimde web sitenizde gezinebilecek ve bu size müşteri memnuniyeti olarak yansıyabilecektir.

Sık Sorulan Sorular

 • Responsive Web Tasarım çok mu pahalıdır?
  Normal web tasarımları ile kıyaslandığında çok daha fazla uğraş gerektirdiğinden ve hazırlanması zaman aldığından dolayı fiyat olarak daha yüksek olmaktadır. İçeriğe ve isteklerinize bağlı olarak fiyatı yükselmekle beraber minimum 1500 TL + KDV seviyelerinden başlamaktadır. Ancak ziyaretçi dostu ve arama motoru dostu tasarım olduğu için de en çok tercih edilen web tasarım konumundadır.
 • Web sitemize ilave ve değişiklikler için ayrıca ücret ödeyecek miyiz?
  Bize verdiğiniz doneler ile hazırladığımız ve teslim ettiğimiz web sitesine daha sonra yapılacak ilaveler ve değişiklikler için dilerseniz isteklerinize uygun bir anlaşma yapabilir ve tüm güncellemelerinizi biz üstlenebiliriz. Bunun bedeli, karşılıklı görüşme ile isteklerinize uygun olarak belirlenmektedir. Genellikle yıllık anlaşmalarımız ile web sitenizin güncel kalması sağlanmaktadır.
 • Web sitemi kendim güncelleyebilir miyim?
  Web sitenizi bizim desteğimiz olmadan kendiniz güncellemek istiyorsanız web sitenizi en baştan yönetim panelli olarak yaptırmalısınız. Sizin için yönetim panelli olarak hazırlayacağımız web sitenize kendinize ait kullanıcı adı ve şifre ile girecek ve web tasarım bilginiz olmasa dahi birtakım değişiklikleri ve güncellemeleri kendiniz yapabileceksiniz. Ancak yönetim panelli web siteleri size özel bir de panel tasarımı barındıracağı için biraz daha pahalı olmaktadır. Tamamen Size özel yapılacak web sitenizde olduğu gibi, panel tasarımınız de için isteklerinize özel fiyat verebiliyoruz.
 • Arama motoru Optimizasyonu (SEO) nedir?
  Arama motoru optimizasyonu SEO ( Search Engine Optimization) çalışmaları, Google arama motorlarında, web sayfanızı arama sonuçlarında üst sıralara yükseltebilmek için yaptığımız çalışmalardır. Arama motoru optimizasyonu ile, Google, vb. arama motorlarında, web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara yükseltebiliriz. Web sitesi yaptırırken SEO’yu gözardı etmemenizi ve mutlaka yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

HIZLI TALEP FORMU Bize taleplerinizi bildirin.

"Bize güç veren ve güvenen müşterilerimize sonsuz teşekkürler."